insurtech 10/February/2020

Haberler > B3i’nin blockchain platformu Allianz Re ve Generali ile reasürans sözleşmesi yapıyor

Blockchain Sigorta Endüstrisi Girişimi (B3i), platformunda Allianz Re ve Generali gibi katılımcılarla 30 reasürans sözleşmesi yapıldığını duyurdu. 9 sigorta şirketi, 4 büyük broker firması blockchain çalışmasına katıldı. 

B3i, New York merkezli bir teknoloji firması olup R3 tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir DLT ürünü olan Corda'yı kullanıyor. Blockchain platformlarındaki işlemler, üçüncü taraflara kendi uygulamalarını oluşturma seçeneği de sunan B3i’nin dağıtık defter teknolojisi (DLT) uygulamasında gerçekleştirildi.

Allianz Re Kıdemli Retrocession Müdürü Silvio Tschudi, “B3i’nin platformu, dahil olan tüm taraflar için süreci büyük ölçüde kolaylaştırmanın mümkün olduğunu gösteriyor ve çok umut verici.” dedi.

Generali'de Grup Reasürans Başkanı Alberto Valenti de konu ile ilgili: “Şirketimiz, 2020 yenilemesinin bitiminden sonra B3i’nin uygulamalarının Group Cat programının yerleşimini ve yeniden yaratma potansiyelini test etti.” dedi. “Generali, paralel çalışmayı, grup içi işlemler için başvurunun benimsenmesinde çeşitli potansiyel faydalar gözlemlemiştir.” şeklinde konuşmalarına devam etti.

2020 yılında, B3i teknik muhasebe ve talepler için ilave reasürans türleri ve modüller içerecek şekilde reasürans platformunu geliştirmeye devam ederken, aynı zamanda büyük ticari uygulamalara da genişlemektedir.

Girişim şu anda Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika ve Afrika'dan 20 hissedarı bulunmaktadır.

“Reasürans işlemleri, dağıtılmış defter teknolojisinin sigortacılar, brokerlar ve reasürörlerin mevcut teknoloji üzerinde malzeme verimliliği yaratırken işlerini büyütmeleri için güçlü bir çözüm olacağını göstermektedir. B3i, üretimdeki tek DLT tabanlı çözümü sunuyor ve bugün reasürans yerleşimlerini gerçekleştirebiliyor. ” diyor B3i Genel Müdürü John Carolin.

“Sigorta endüstrisindeki tüm katılımcıları, ister dağıtılmış defter teknolojisi kullanarak olsun, ister yönetimimize yatırım yapıp katılıp ister işlem platformunu kullanarak veya yeni çözümler geliştirmek için ortaklık yaparak olsun, risk transferini geliştirmek için B3i ile çalışmaya davet ediyoruz.”

B3i’nin Başkanı Antony Elliot ayrıca şunları söyledi: “B3i her zaman endüstri tarafında ve endüstri için olmuştur. Küresel hissedarlarımız ve B3i’nin yetenekli ekibi, reasürans yerleşimlerini kolaylaştırmak için dağıtılmış defter teknolojisi kullanan tek uygulamayı oluşturdu. ”

Antony Elliot ayrıca “B3i, reasürans ve ticari sigorta kullanım durumlarını göz önünde bulundurarak platformun yeteneklerini geliştirmek için sigorta şirketleri, aracılar ve reasürörler ile olan ilişkimizi genişletmeyi dört gözle bekliyor.” şeklinde konuştu.