InsurTech Hub 2021 Komiteleri

Insurtech Hub Hakkında: sigorta sektöründe fark yaratan inovatif teknoloji çözüm ve hizmetleri üreten teknoloji sağlayıcıları ile bu ürün ve hizmetlere ihtiyacı olan sigorta sektörü paydaşlarını bir araya getiren bir ekosistemdir.

Sigorta sektörüne hitap eden insurtech start-up ve scale-up’lar için eşsiz bir girişimcilik ekosistemi sunan InsurTech Hub, sigorta sektöründeki inovatif insurtech girişimlerini arttırmayı ve sektörün dijital dönüşüm sürecine katkı sağlamayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda, alanında uzman bir ekip ile, bünyesindeki girişimleri; en uygun mentor, partner ve yatırımcılardan oluşan uluslararası bir ağ ile destekler.

Başvuru Formu

Committees

Health Insurance Technologies Committee

Concrete projects that implement digital development in the sector are carried out by combining the most innovative health technologies with insurance products.

Read more

Automotive Insurance Technologies Committee

Experts, automotive startups, insurtech startups, insurance companies and services work together in the automotive insurance technologies committee, which prioritizes policy pre-sales and post-damage processes.

Read more

Digital Insurance Committee

Digital Insurance Committee mainly focuses on digitalization of sales channels and the digitalization of an insurance company, agency and broker.

Read more

Bancassurance Committee

Aimed to expand the bancassurance channel, which has a significant impact on the development of the Turkish insurance sector, by equipping it with the latest technologies.

Read more