2019'da Gelişmekte Olan 8 Sağlık Hizmeti Uygulaması

2019'da Sağlık Uygulamalarının Geliştirilmesi çeşitliliği ve seçenekleri nedeniyle akıllara durgunluk veriyor.

Daha önce bu uygulamalar, doktorlar ve hastalar arasında hastaneye gitmeksizin gerçek zamanlı danışmanlık sağlayan bir platform olarak görüldü.  Ancak 2017'de IoT ve AI'nın birleşmesi sağlık sektöründeki genişlemesini gördü.

2020 yılına gelindiğinde, mobil sağlık pazarının yıllık büyüme oranının % 41 civarında olması bekleniyor. Mobil sağlık pazarındaki katlanarak artan artış ile dijital sağlık pazarı 2020 yılına kadar 200 milyar doların üzerine çıkacak.

Ayrıca, tıp doktorlarının% 80'inin kan basıncını ölçmek, şeker seviyelerini ve benzerlerini izlemek için teknoloji kullanmaları beklenmektedir.

Genel olarak konuşursak, tüm bu nedenler bir araya geldiğinde, mobil sağlık konusundaki olumlu duyarlılığa tanık olurken, küresel olarak sağlık uygulaması kullanıcılarının sayısında katlanarak bir artışa yol açtı.

Hadi şimdi 2019’da sağlık sektörüne değişikliği getirecek, 8 mobil sağlık trendine bakalım;

1- Gerçek Zamanlı Sağlık Takibi

Akıllı cihazlar, sağlık ve fitness mobil uygulamaları ve bağlı ürünler daha büyük bir insan grubunu motive ediyor ve sağlıklı kalmaları için proaktif hale getiriyor. Global InsurTech Zirvesi’nde İngiltere’den aramıza katılan Startup Bootcamp Genel Müdürü Manjit Rana’nın parmağında seramik bir yüzük dikkatimizi çekmişti. Bu yüzük gerçek zamanlı olarak ateş ölçme özelliğine sahip. Eğerki bir yiyeceğe alerjiniz varsa ve bu yiyeceği yanlışlıkla yediyseniz, ateşiniz yükseldiği anda aplikasyon üzerinden sevdiklerinize konumunuzu haber vermektedir.

2- Teletıp Hizmetleri

Aile hekiminize video araması ile ulaşabildiğinizi düşünün. Bu neden olmasın ki, tıbbın uygun ve düşük maliyetli bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olurdu.

3- Mobil Sağlık Sektöründe Nesnelerin İnterneti

Statista'ya göre, fitness takip cihazı satışlarından elde edilen gelirin geçen yıl 2,57 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

2017 yılında giyilebilir ürünler, fitness rutinini sadece bileğe takıp zahmetsizce izleyebilecek haline getirdi. Fitness uygulamalarına olan talep, sağlık sektöründeki IoT cihazlarla ve yenilikçi senaryolarla bağlantılı olarak daha fazla artacaktır.

4- Bulut Tabanlı Mobil Sağlık Uygulamaları

Bulut tabanlı uygulamalar hastanelerin hastanın kayıtlarına, sağlık sigortası planlarına ve faturalarına erişmesini kolaylaştıracak.

Dahası, bulut tabanlı bilişim mobil sağlık endüstrisini otomatik ve daha erişilebilir hale getirecektir.

5- Mobil Sağlık Uygulama Sektöründe AI

2019 yılında Yapay Zeka, Mobil Sağlık Uygulamalarını farklı bir seviyeye taşıdı. Bu nedenle Yapay Zekanın tıbbi masrafları ve klinik ziyaretleri önümüzdeki dönemde önemli ölçüde azaltacağı muhtemeldir.
AI'nın katlanarak büyümeye hazırlandığını göz önüne aldığımızda, AI kullanarak karmaşık ameliyatlar yapan doktorlar, kendi kendini muayene eden hastalar ve çok daha fazlası gibi sağlık hizmetlerinde bazı büyük atılımlar görebileceğimiz anlamına gelebilir.

6- Blockchain Mobil Sağlık Endüstrisi İçin Bir Nimet Olacak

Blockchain teknolojisi, aracılara olan bağımlılığı azaltarak, faaliyetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesine, veri aktarımının sorunsuz olmasına ve hastaneler, poliçe sahipleri ve sağlık sigortacıları arasındaki işlemlerin şeffaflığını arttırmaktadır.

7- Büyük Veriye göre Özel Sağlık Uygulamaları

Statista tarafından hazırlanan rapora göre, 2017 yılında mobil sağlık uygulaması indirme sayısı 3,7 milyar civarındaydı.

2019'da Hastane işlemleri, hastanın finansmanı ve sağlığı ile sağlık sigortası kayıtlarıyla ilgili verilerini kolayca idare etmek için Büyük Veri ve Analitik'in mobil sağlık uygulamalarına entegrasyonunu görmemiz oldukça olası.

8- Sağlık Uygulamaları ile Mobil Ödeme

Mobil Ödeme, 2019 için hem Sağlık Uygulama Geliştirme Trendleri hem de Mobil Uygulama Geliştirme Trendlerindeki en önemli belirleyicilerden biridir.

Acil bir tıbbi durumda, özellikle tuhaf saatlerde, Mobil Ödeme ile, hastaların sağlık hizmetleri ile ilgili her işlem için artık para taşımasına gerek kalmayacak.

İşte size doğru hızla  yaklaşan 2019 küresel sağlık endüstrisini  ve sonrasında bozacak olan en iyi 8 Sağlık Uygulama trendleri böyle.

Mobil sağlık hizmetleri; sağlık hizmetlerinin verimliliğini, iletişimini ve kalitesini artırarak genel sağlık sistemini iyileştirme yolunda önemli bir adım olduğuna eminiz.

Kaynak:
https://signalscv.com/2019/08/8-emerging-healthcare-app-development-trends-to-follow-in-2019/ 
https://www.policybazaar.com/health-insurance/health-insurance-india/ 
https://nrchealth.com/resource/healthcare-forecast-2017-top-trends-driving-board-strategic-priorities/